VODNÍ LOUTKOVÉ DIVADLO

Pokud se při své cestě po Vietnamu dostanete do Hanoje, lze si jen těžko představit, že byste vynechali ve svém programu představení vodního loutkového divadla, které je zcela unikátní místní tradicí s kořeny již v 11. století právě na severu Vietnamu v okolí Rudé řeky. Vymysleli ho prý rolníci z rýžových polí při jedné z monzunových záplav. Zpočátku se jím bavili lidé na venkově, a to jednak na začátku zemědělského cyklu (nový rok Tet na přelomu ledna a února dle lunárního kalendáře) s prosbou nebes o úrodu, a jednak na jeho konci k oslavě úrody. Brzy se však konala představení už i na císařském dvoře. Loutkařské umění se dědilo z otce na syna, nikdy ne na dceru, aby provdáním nevyzradila rodinné tajemství loutkářství. Vodiči loutek i dnes prochází dlouholetým tréninkem a těžkou zkouškou, pokud chtějí být přijati do herecké společnosti. Když se jim to podaří, musí po svém přijetí vypít nápoj z rýžového vína s kohoutí krví, někde prý i s kapkami krve dosavadních členů společnosti. Přitom se jedná o velice těžkou práci. Loutky totiž měří 30 cm až 1 m a váží cca 1-5 kg. Vodiči je ovládají bambusovými tyčemi a dráty umístěnými pod vodní hladinou, cca na vzdálenost až 3 m. Sami stojí až po pás ve vodě a publiku jsou skryti v přístřešku za závěsem naproti hledišti. Dnes již používají voděodolné oblečení, dříve z kalné a chladné vody samozřejmě hrozila mnohá onemocnění.

Představení mají turisté šanci většinou spatřit v Hanoji v budovách s uměle vytvořenou nádrží. Dodnes se však konají i na rybníčcích ve vesnicích, přičemž konstrukce pro představení jsou vybudované většinou naproti místnímu chrámu. Pro kočovné divadelní společnosti slouží i venkovní přenosné nádrže. Představení nemá žádný kompaktní děj, sestává se z krátkých 1-7minutových sekvencí, které jednak ukazují tradiční život na venkově, ale i důležité historické momenty. Jedním z nejoblíbenějších je legenda o navráceném meči z 14. století, kdy Vietnam získal znovunezávislost na Číně díky kouzelnému meči, který získal král od želvy. Většinou celým představením, popř. pouze na úvodu a konci, humorně provází tzv. strýček Teu, který bývá obvykle největší loutkou. Vypravěči mluví vietnamsky, nicméně děj je natolik srozumitelný, že překlad není potřeba. Naopak vietnamština zvyšuje autenticitu. Představení doprovází samozřejmě též hudba. Vše je podáno vtipnou formou. Představení trvá cca hodinu a diváci mají šanci spatřit až 17-25 výstupů.

Loutky se vyrábí z dřeva fíkovníku, který je snadno dostupný a má i vhodné bezsukovité dřevo apod. Životnost loutek je cca 4 měsíce vzhledem k tomu, že se neustále pohybují ve vlhkém prostředí. V Hanoji se např. v Thang Long divadle konají 3 představení denně.


ÚvodKalendář 2021ČlánkyFotogaleriePrůvodce dle zájmuPrůvodce dle abecedyObecné infoOkruhy na míru

© 2013 vietnam-travel.cz

Navštivte další zajímavé destinace:
Srí Lanka
Malajsie
dovolenou ve Vietnamu doporučujeme u CK Nirvana Travel

Váš e-mail
Text
Kontaktujte nás